Son Gönderiler

Dünya Üzerinde Keşfedilen En İlginç Yerler


- Yılan AdasıDünyanın en tehlikeli adalarından biri olan Yılan adasına giriş, brezilya ordusu tarafından engellenmiştir. 1 metrekareye ortalama beş yılanın düştüğü bölgede, toplamda 2 milyondan fazla yılan bulunmaktadır.
Ayrıca adada Dünyanın en ölümcül yılan türü olarak bilinen, altın mızrak başlı engerek yılanı  bulunuyor.
Mızrak başlı engerek yılanının ısırdığı bir insanın yaşama şansı %0.5'tir. Zaman zaman bazı bilim adamlarının çalışma üssü haline gelen bölgede, bir çok balıkçı ölü bulunmuştur.

- Danakil Çöküntüsü


Kuzey Etiyopya’nın Afar bölgesinde bulunan Danakil çöküntüsü, son derece yüksek sıcaklıkları ve doğal görünmeyen oluşumları ile, cehennem benzeri bir yerdir. Dünyada yaşayabilmenin en zor olduğu yer olarak gösterilen, bu düz tuzlu bölge, Deniz seviyesinin 100 metre altında yer alıyor ve bazı günlerde sıcaklık 60 santigrat dereceye kadar ulaşabiliyor.
Meteorolojik kayıtların tutulmaya başlandığı dönemden beri hiç yağmur yağmayan bölge, aynı zamanda Erta Ale Lav Gölü'ne de ev sahipliği yapıyor. 

- Antarktika Kan Şelalesi1911 yılında keşfedilen Kan Şelalesi, Antarktika'daki Taylor buzulunda yer alır. Bilim insanları, ilk başta bu doğa olayının arkasında kırmızı yosunların olduğunu düşünmüşlerdir. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda, şelalenin kaynağının yaklaşık 3 milyon yıl önce Taylor Buzulu’nun altında kalmış olan küçük bir göl olduğu ortaya çıkmıştır.
Gölün suyu, yüksek miktarda demir içerdiği için, oksijenle temas ettiği anda paslanarak kırmızı renge sahip oluyor. Ayrıca yerin altındaki Göl, üstündeki buzullar sebebiyle yüz binlerce yıl tamamen ışıksız ve oksijensiz kalsa da, sahip olduğu mikro biyolojik yaşamı koruyabilmiştir. 
Bu yüzden burası, Mars'ta var olabilecek mikroskobik yaşamı anlamak için oldukça önemlidir.

- Sentinel AdasıHindistan'ın Kuzey Sentinel Adası'nda yaşayan ve yaklaşık 300 kişilik bir nüfusa sahip olan sentineller, 60.000 yıl önce afrikayı terk eden ilk insanlar olarak bilinmektedirler. 
Kendileri ile iletişim kurmaya gelen herkesi öldüren sentineller, bugüne kadar hiç kimse ile iletişim kurmamıştır. Buradaki insanlar, 2004 yılındaki tsunami felaketinden sonra, Hindistan'dan gelen yardım helikopterini ateşli oklarla vurmuşlardır.
Ayrıca 2006 yılında da kıyıya çok yaklaşan 2 balıkçıyı öldürmüşlerdir. 
Bu olaylardan sonra da Hindistan hükümeti ada halkıyla bağlantı kurmayı bırakmıştır. 

- Taş OrmanTaş Orman, Madagaskar Adası’nın batısında bulunan Melaky bölgesinde bulunmaktadır. Bu eşsiz bölge, Dev kireç taşlarının yağmurda çözülmesiyle, milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda ortaya çıkmıştır.
Taş ormanda oldukça keskin ve sivri yüzeyli kayalıklar ve ilginç mağaralar bulunur. Büyük ve eşsiz coğrafyası nedeniyle bu bölge,1990 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmışır.

Hiç yorum yok

Comments System