Son Gönderiler

Yaşayan En Tuhaf 5 Su Canlısı

5- Dev Kaplan Balığı


Orta Afrika sularında bulunan Dev kaplan balığı, dünyanın en korkunç tatlı su balıklarından biridir. Bu balıklar piranaların daha büyük ve tehlikeli türü olarak tanımlanır. Ölümcül olması ve yaşadığı bölgeye ulaşılmasının zorluğu nedeniyle şimdiye dek az sayıda balıkçı tarafından yakalanan bu canavar,  yaklaşık 2 metre uzunluğa ve 45 kilo ağırlığa ulaşabiliyor. Kaplan balığı, avına saldırdıktan sonra testere gibi durmadan parçalamaya devam ediyor ve sonuç olarak avına kaçış imkanı vermiyor.  

4- Payara Balığı


Amazon nehrindeki en büyük balıklardan birisi olan Payara Balığının boyu 1.5 metre uzunluğa ulaşabilir ve ortalama 20 kilogram olabilirler. Payara Balığı, Pirana ile uzaktan akrabadır. Et kaynaklı beslenen bu balığın menüsü pirana ile neredeyse aynıdır. Ancak Beslenme tarzı pirana gibi parçalama ile değildir. Parçalamak yerine ağzında ki uzun dişleri bir zıpkın gibi kullanır. Dişlerini sapladığı canlı ondan kesinlikle kurtulamaz. Payaraların en belirgin özelliği olan bu dişler, yaklaşık 10 santim uzunluğuna ulaşabilir.

3- Denizanası (Denizanası Gölü)


 Deniz Anası Gölü, Palau ülkesinin Kıyı Adaları içerisinde yer alan bir yerde bulunmaktadır. Yüzlerce yıl önce denizle bağlantısı kesilen gölde, bu canlıların yaşamını tehlikeye sokabilecek herhangi bir yırtıcı kalmadığı için, zaman içinde sayıları çoğalmıştır. Göldeki denizanası sayısı net olarak bilinmiyor. Buradaki deniz anaları, vücutlarının içinde yaşayan milyonlarca alg sayesinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Algler güneş ışınlarını şekere dönüştürerek deniz analarına besin sağlıyor. Güneş her doğduğunda deniz anaları güneş ışınlarına doğru yüzüyor. Bu canlıların renkleri vücutlarında ki alglerden kaynaklanıyor.

2- Timsah Zargana


İlkel balık ya da yaşayan fosil olarak adlandırılan Timsah Zargana,  Güney Amerika kıtasında bulunan en büyük tatlı su balığıdır. Boyları 3 metreye kadar uzayan bu canlılar, Timsahlara benzeyen çene yapıları yüzünden Timsah zargana ismini almışlardır. Çok saldırgan olan bu yaratıkların insanlara karşı bir çok saldırısı olmuştur. Ancak bugüne kadar Timsah Zargana tarafından öldürülen biri olmamıştır. Dünya'nın en eski balıklarından biri olan bu canlılar, Kretase döneminden beri dünya üzerindedir. (142 milyon yıldır)

1 - Pacu Balığı


Nehir ve akar sularda yaşayan Pacu balıkları, Güney Amerika bulunan bir balık türüdür. 50 santimetre uzunluğa ulaşabilen bu balıkların ağzında, insanların dişlerine benzeyen dişler bulunur. Fakat bu dişler sadece kesmeye yarayan düz dişlerdir. parçalamaya yarayan  sivri dişler bu balıkta yoktur. Suya düşen meyveler ve tohumlarla beslenen bu balıklar, piranalarla aynı familyadandır.

Hiç yorum yok

Comments System