Son Gönderiler

Su Altında Bulunan Garip Yapılar


- Antikythera Mekanizması


Antikythera Mekanizması, 1902 yılında su altında bulunan antik bir hesap makinesidir. Mekanizmanın bir çok parçası kayıp olmasına rağmen, uzun bir çalışma sonucunda cismin bir taslağı yapılabildi. Milattan Önce 1. yüzyılda yapıldığı düşünülen bu mekanizma, dişlilerin çalışması sonucunda ayın ve güneşin hareketleri hesaplanabiliyordu. Mekanizmanın en önemli özelliği de yıldızların geçmişteki ve gelecekteki konumlarını gösterebilmesiydi. Gizemi hala çözülemeyen bu aygıtın bir benzerine daha rastlanamamıştır. 

- Yonaguni Piramidi


Yonaguni Piramidi, Japonya'nın güney kıyısında bulunan ve yaklaşık 10.000 yaşında olduğu düşünülen bir yapıdır. Yapının doğal şartlar altında oluştuğuna dair bazı kanıtlar olsa da, yapının üzerindeki keskin hatlar ve şekiller onun insan eseri oduğunu kanıtlar niteliktedir. 50 metre uzunluğa, 20 metre genişliğe ve 20 metre yüksekliğe sahip olan bu piramit, Dünyanın en eski yapılarından biridir. Bu piramidin Mu kıtasına mı yoksa başka bir bilinmeyen medeniyete mi ait olduğu gizemini koruyor. 

- Cancun Suatlı Heykel Müzesi (MUSA)


Meksika'da  bulunan Cancun Suatlı Heykel Müzesi, Dünya'nın ilk sualtı heykel müzesidir. İnsan figürleri, hayvan figürleri ve çeşitli figürlerin bulunduğu bu müze,  Yaşamları tehlikede olan, mercan ve deniz canlılarına dikkat çekmek amacıyla yapılmıştır. Müzenin en ilgi çekici eseri olan ve 26 çocuk heykelinden oluşan Vicissitudes'in parçaları, denizin altında 1 haftada birleştirilmiştir. 2009 yılında ziyarete açılan müzede şuan 400'den fazla heykel bulunmaktadır

- Port Royal


Port Royal şehri sulara teslim olmadan önce korsanları, hayat kadınlarını, romu ile çevre ülkelerde ‘dünyanın en günahkar şehri‘ olarak biliniyordu. Ancak 1692'de gerçekleşen 7.5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami yüzünden, şehir  2000 canlısıyla birlikte sular altına gömüldü. O dönemin insanlarına göre şehrin sular altına gömülmesi, tanrının bir gazabıydı. Port Royal sualtı şehri, günümüzde yaklaşık 5 hektarlık bir alanı kaplıyor ve denizin 12 m derinliğinde bulunuyor.

- Aslan Şehri


Çin'in Atlantis'i olarak görünen bu yer yaklaşık olarak 1300 yıl önce kurulmuş ve Qing-Ming hanedanlıklarına 300 yıl boyunca hizmet etmiştir. 20. yüzyıla kadar varlığını sürüden Aslan Şehri, baraj sularının altında kalarak su altına gömülmüştür. 1959'da büyük bir baraj projesine girişen Çin hükumeti burada istediği başarıyı elde edemeyince şehir sular altında kalmıştı. Aradan geçen 40 yılın ardından 2001'de hükumet, Aslan Şehri'ni turizme ve arkeologlara açmıştı. Sular altında bulunan şehirde birçok tarihi eser bulunuyor.


Hiç yorum yok

Comments System