Son Gönderiler

Sizi Öldürebilecek 5 Egzotik Yiyecek


5- Ake
Jamaika mutfağında önemli bir yere sahip olan ake yıl boyunca hiç solmaz ve yaklaşık olarak 10 metreye kadar uzayabilir. Çiçeğin meyveleri yiyebilse de, yenemeyen diğer bölgeleri oldukça zehirlidir. Eğer bu zehirli bölgeler yenirse,  bireyin şekerden enerji üretme kabiliyeti durur ve hipoglisemi denen durum ortaya çıkar. Bu hastalığa klinik olarak Jamaika Kusma Hastalığı adı verilir. Kusmalarla birlikte koma ve ölüme bile görülebilir 

4- Manyok
 Anayurdu Güney Amerika olan bu bitki MÖ 2500'den beri bilinmekte ve yetiştirilmektedir. Manyok'un Kökünde bol miktarda nişasta bulunduğu için yerlilerin beslenmesinde büyük önem taşır Ama köklerinde, sadece işlenince zararsız hale gelen çok zehirli bir siyanür bileşiği bulunur. Bu zehirli bileşik, bitkiyi zararlı böceklerden ve bitkiyle beslenen babunların saldırılarından koruyan bir savunma aracıdır. Manyoku yanlış pişirip yerseniz en basit etkisi sizi felç etmesi olacaktır. 

3- Taş Balığı
Dünyanın en zehirli balıklarından biri olan taş balığı Güney Asya ülkelerinde gıda olarak tüketilir. Kral kobradan bile daha zehirli olan taş balığının  sırtında 13 adet zehirli diken bulunur. Eğer bu dikenlere temas ederseniz felç olup hareketsiz kalırsınız ve eğer müdahale edilmezse bu sizi öldürebilir. Kaya veya mercanlara kamufle olan bu balıklar, sadece çok dikkatli bakıldığında görülebiliyor. Ve bazen 48 saat hareket etmeden avlarını bekleyebiliyorlar. 

2- Çiğ Yavru AhtapotKore mutfağında yaşanan bu olayda, canlı yavru ahtapotlar küçük parçalara ayrılarak anında servis edilir. Ahtapot parçaları yenirken veya tabağın üzerindeyken bile hareket etmeye devam eder. Çünkü ahtapotun kollarındaki vantuzlar yemek servis edilirken halen canlıdır ve bu parçaların boğaza yapışarak yiyenin nefesini kesme tehlikesi vardır. Bazı insanlar ahtapot parçalarını yutarken kıpırdamasını sever, ancak güvenlik için tam olarak çiğnenip öyle yutulması tavsiye edilir. Bu durum size her ne kadar iğrenç ve korkunç gelse de onların kültüründe normaldir

1- MidyeMidyeler beslenmek için küçük kurtçukların bol olduğu yerleri seçerler. Bu yerlerse lağımların denize döküldüğü yerlerdir. Bu tip mikroplu sularda yaşayan midyeler tifo mikrobunun kolayca bulaşmasına sebep olur. Ayrıca midyeler suyu süzerken, suda bulunan kurşun ve bakır gibi ağır metalleri de bünyelerine alır ve biriktirir. Uzun süreli midye tüketimi karaciğer kanseri, böbrek yetmezliği, beyin hasarları gibi hastalıklara neden olabilir.

Hiç yorum yok

Comments System