Son Gönderiler

Günümüzde Yaşayan Tarih Öncesi Canlılar

- TaşemenTaşemen adlı balıklar diğer balıkların vücutlarında delikler açarak beslenirler. Taşemenlerin çene yapısı yoktur ve suyu sürekli ağızlarından geçirirler. Genellikle diğer balıklara yapışarak seyahat eden bu canlılar, parazite benzer özelliklerinden dolayı hayvan biliminde bir balık olarak düşünülmezler. Taşemenlerin Yaklaşık 250 milyon yıldır dünya üzerinde var oldukları düşünülüyor.

- Goblin Köpekbalığı
Goblin köpekbalıkları güneş ışınlarının ulaşamadığı yerlerde yaşarlar. Bu yaratıklar, garip şekilli bir kafa yapısına ve ilginç bir ağıza sahiptirler. Goblin köpekbalıklarının ortalama boyları 3 metreye ulaşabilir. Ve ortalama 160 kiloya sahip olabilirler. Japonya kıyılarında keşfedilen bu canlı, Mitsukurina türüne ait yaşayan tek canlı olduğu için yaşayan fosil olarak adlandırılır.

- TuataraTuatara adı verilen ve kertenkeleye benzeyen bu sürüngen, yaklaşık 200 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Ortalama 200 yıl yaşayan tuataranın en belirgin özelliği, kafasının üstünde bulunan üçüncü bir gözdür. Bu üçüncü göz ince bir deri ile kaplıdır ve görme işlevi yoktur. Ancak bu göz, Güneş'in pozisyonundan faydalanarak tuataranın yön bulmasını sağlar.

- TimsahTimsahlar sıcak bölgelerde ve bataklıklar yaşayan, vücudu kemiksi pullarla örtülü sürüngenlerdir. Renk körü olan ve dillerini dışarı çıkaramayan timsahlar, genelde geceleri avlanırlar. Timsahlar, kulakları olan tek sürüngendir. Suya daldıkları zaman kulak delikleri bir kapakla örtülür. Archosauria grubunun yaşayan son üyeleri olan timsahlar, yaklaşık 220 milyon yıl önce Trias Döneminde ortaya çıkmıştır.


- Deniz SüngeriDeniz süngerleri, denizlerin diplerinde yaşayan çok hücreli hayvanların en basit türüdür. Suyu filtreleyerek içindeki bakterilerden beslenen bu canlılar, aynı zamanda suyun kirlenmesini de önlerler. Yapıları, işlevleri ve gelişimleri açısından süngerler, diğer hayvanların hepsinden farklıdır. Çünkü Diğer hayvanların aksine süngerlerin iç organları yoktur.
Bunun yerine içlerinde küçük hücreler vardır, ve bu hücreler yaşam için gerekli olan birçok işlevi sağlar. Bahsi geçen özelliklerin dışında süngerler birçok yönden de eşsizdir. Örneğin Canlı bir süngeri elekten geçirip iyice ezerseniz, hücreleri onu eski haline getirmek için bir araya toplanacaklardır. Başka hiçbir bitki ya da hayvan kendini böyle yeniden oluşturamaz Araştırmacılar, deniz süngerlerinin 540 milyon yıl önce ilk olarak ortaya çıktığını ve dünyada ortaya çıkan ilk hayvan olduğunu belirtiyorlar.


Hiç yorum yok

Comments System