Son Gönderiler

Doğada Yaşanan 5 Tuhaf Olay

5- Catatumbo Şimşekleri 


Şimşek fırtınası adı verilen bu olayda, günün belli zamanlarında gökyüzünde şimşekler 10 saat boyunca devamlı çakıyorlar. Bu inanılmaz olay Venezuela’da bulunan Catatumbo nehri üzerinde gerçekleşiyor. Şimşekler bazen saatte 280 defa oluşuyor ve yılda ortalama 150 gün meydana geliyorlar. Bu bölge ozon tabakasının en büyük jenaratörü olarak kabul edilir. Ozon tabakasının dünya açısından önemini hepimiz biliyoruz. Bilmeyenler için kısaca söylemek gerekirse, bu tabaka bizi uzayın zararlı ışınlarından koruyor. 

4- Yaşayan Kaya


Bilimsel adı Pyura chilensis olan yaşayan kayalar, Şili ve Peru sahillerinde  yaşayan omurgasız bir hayvan türüdür. Taşın içinde organlara benzeyen şey aslında hareket edemeyen ve deniz suyundan süzdüğü mikroorganizmalar ile beslenen bir canlıdır. Belirli bir sebebi olmamakla beraber yaşayan kayalar da, suda bulunandan 10 milyon kat daha fazla vanadyum bulunur. (çok nadir görülen bir kimyasal element) 

3- Natron Gölü


Kuzey Tanzanya'da bulunan Natron gölü, Dünyanın en garip göllerinden biridir. Natron Gölü'nün pH değeri 10.5'tir. Bu yüksek pH değeri göle alkalik bir özellik kazandırır. Eğer göl suyuna temas edecek olursanız yüksek alkalin gözlerinizi ve derinizi yakabilir. Bu yüzden göl, insanlar için oldukça tehlikelidir. Bunun yanı sıra gölün diğer bir tuhaf özelliği, içinde veya çevresinde ölen hayvanları mumyalamasıdır. Ölen hayvanların mumyaya benzemesinin nedeni ise yine göldeki yüksek pH değeridir. göldeki sodyum karbonat ölen hayvanların sertleşerek kurumasına ve mumya halini almasına neden olur. Tüm bunlara rağmen göl ortamına adapte olan ve gölde yaşayan bir çok canlı bulunur. 

2- Kızıl Yengeç Göçü


Avustralya'da bulunan Noel adasında, her yıl 15 milyon yengeç çiftleşmek için nemli ormanlardan okyanusa doğru göç ediyor Yılın büyük bir kısmını ormanda geçiren yengeçler, aynı anda yola çıktığı için bu olay tüm adada gerçekleşiyor. Yengeçleri korumak için göç esnasında ve öncesinde yollar kapatılıp çitler kuruluyor, uyarı tabelaları yerleştiriliyor ve hatta araçlar bile yol vermek için durabiliyor. Kızıl yengeçlerin bir dalga halinde sahile ulaşmaya çalışması, gökyüzünden bakıldığında bir doğa harikasını yaratıyor. 


1- Yürüyen Kayalar


Ölüm vadisinde bulunan Yürüyen kayalar, herhangi bir canlının müdahalesi olmadan hareket eden jeolojik bir fenomendir. Fenomenin kaynağı kesin olarak bilinmese de bilim insanlarının  konu üzerinde mantıklı bir açıklaması olmuştur. Bilim adamlarının açıklamasına göre kayalar, ıslak zemin üzerinde esen güçlü rüzgarlar tarafından hareket ettiriliyor. Ancak bu hareket gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu için bir bakışta fark edilemiyor. Sadece kışın hareket eden bu kayaların en ağır olanı yaklaşık 320 kilogramdır.

Hiç yorum yok

Comments System