Son Gönderiler

Okyanusta Yaşanan 5 Tuhaf Olay

5- Karaya Vuran BalinaGeçtiğimiz yıllarda 25 metre uzunluğunda ve 120 ton ağırlığında olan bir mavi balinanın cesedi kanada kıyılarına vurdu. Karaya vurduktan sonra ağırlığı yüzünden başka bir noktaya taşınamayan balina, bir süre sonra çürümeye başladı. Çürüme nedeniyle metan gazı ile şişen balina, büyük bir şiddetle patladı.

4- Pirozomlar
Genel olarak okyanusların sıcak sularında görülen Pirozomlar, aslında binlerce küçük canlıdan oluşan kolonilerdir. Bu kolonilerin uzunluğu birkaç metreye kadar çıkabiliyor. Hatta kimi koloniler 60 metre uzunluğunda olabiliyor. Pirozomlar planktoniktir. Yani hareketleri genel olarak dalgalar ve akıntılara bağlıdır. Buna rağmen, her koloni bir jet gücüne sahiptir ve kendilerini yavaş da olsa hareket ettirirler.


3- Fitoplankton Dalgaları
Atlas Okyanusu’nda ve Büyük Okyanus’ta neredeyse her gece görülen bu olay Fitoplankton adlı mikroskobik bitkiler sayesinde meydana geliyor . Dalgalar yüzünden karaya vuran bu mikroskobik bitkiler, kendilerini avlamak isteyen canlıları korkutmak için kimyasal enerjilerini ışık enerjisine dönüştürüyorlar. Bu yüzden kıyıya vurduklarında geceleri bu mavi parlak ışığı oluşturuyorlar..


2- Nomura Denizanası
Nomura denizanaları 2 metreye varan boyları ve 200 kilograma kadar çıkan ağırlıkları ile dünyanın en büyük denizanalarından biridir. Bu canlıların kanları , kemikleri ve beyinleri olmasada büyük avcılar ve balıkçıların için büyük bir tehlike oluşturur. 2009 yılında japonyada bulunan 10 tonluk bir balıkçı teknesi ,bir ağ dolusu nomura denizanasını yakalamak isteyince tekne batmıştır.


1- Haydut Dalgalar


Okyanusun ortasında aniden ortaya çıkan dev Haydut dalgalar, yüzyıllardır okyanus kültürünün bir parçası olmuştur. Haydut dalgalar nadir olduğundan, dalga ölçümleri ve analizleri son derece nadirdir. Bu yüzden bu dalgalara neyin sebep olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. Raporlara geçen haydut dalgaların ortalama boyu 15 ila 30 metre arasındadır ve plakalar halinde 500 metre uzunluğunda dalga serisi oluşturabilirler.

Örnek video;


Hiç yorum yok

Comments System